Publikacje

10 sie 2021

[wygrana sprawa] Kwestionowanie umowy zlecenia, a sprawne zakończenie postępowania na etapie postępowania wyjaśniającego

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Skontaktuj się ze mną

Niejednokrotnie pisaliśmy, że dobrze poprowadzone postępowanie wyjaśniające pozwoli uniknąć długich postępowań sądowych. Zgłosiła się do nas Klientka, której ZUS zakwestionował umowę zlecenie z uwagi na otrzymywane przez nią wysokie zarobki oraz złożony wniosek o wypłatę świadczeń związanych z macierzyństwem.

ZUS umorzył postępowanie, bez wydawania decyzji o konieczności wydłużenia postępowania wyjaśniającego, uznając argumentację zawartą w kierowanych pismach za uzasadnioną.

Jaka jest różnica pomiędzy umową zlecenie a umową o pracę?

Umowa o pracę uregulowana jest w Kodeksie pracy, a jej definicja znajduje się w przepisie art. 22 k.p.:

 „Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.”

Przepis powyższy definiuje tzw. „reżim pracowniczy”. Do uznania, że w danych okolicznościach występuje stosunek pracy wszystkie powyżej wskazane przesłanki muszą zostać spełnione czyli: pracownik wykonuje określoną pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, pod jego nadzorem, w czasie oraz miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, za odpowiednim wynagrodzeniem. Na gruncie ubezpieczeń społecznych, pracownik podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (rentowym, emerytalnemu, wypadkowemu i chorobowemu).

Umowa zlecenie natomiast określona jest przepisach Kodeksu cywilnego, a konkretniej reguluje ją przepis art. 734 k.c.:

 „Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.”

Czynności z tytułu umowy zlecenie mogą zostać co do zasady powierzone przez zleceniobiorcę osobom trzecim, brak jest ścisłego nadzoru ze strony zlecającego, w okresie często dogodnym dla zleceniobiorcy. Oczywiście powyżej wskazane różnice, to nie wszystkie różnice pomiędzy wyżej wskazanymi rodzajami stosunków. W przypadku natomiast umowy zlecenia podleganie ubezpieczeniu chorobowemu jest dobrowolne

Warto w tym miejscu wskazać, że nie tylko umowy o pracę stanowią przedmiot kontroli ZUS ale coraz częściej umowy zlecenie (w szczególności jeśli Płatnik składek korzystał z subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z ogłoszonym stanem pandemii – o czym będzie kolejny wpis) ale i umowy o dzieło. Warto dobrze zakwalifikować stosunek prawny jako umowę o pracę, zlecenie bądź dzieło tak aby w przypadku wszczęcia postępowania wyjaśniającego przez organ nie narazić się na negatywne konsekwencje.

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Wypełnij formularz i skontaktuj się ze mną. Pomogę Tobie w sprawach związanych z ZUS.