Wygrana sprawa. Czy w czasie ciąży dozwolona jest zmiana formy zatrudnienia?

Dziś krótko przedstawię historię kolejnej naszej klientki, dla której wywalczyliśmy sprawiedliwość przed sądem okręgowym w Świdnicy. Ten przypadek jasno ilustruje, że nawet pójście na zwolnienie lekarskie po krótkim okresie zatrudnienia nie musi wiązać się utratą prawa do zasiłku chorobowego w okresie ciąży i dalszych świadczeń z tym związanych.
Nasza Klientka prowadząc własną działalność gospodarczą przez długi czas współpracowała z firmą X w ramach umowy o współpracę. W pewnym momencie współpracy, strony zdecydowały się na modyfikację łączącej ich relacji na umowę o pracę. Po upływie dwóch miesięcy od podjęcia pracy, klientka skorzystała ze zwolnienia lekarskiego w związku z gorszym samopoczuciem podczas ciąży, w której była już w chwili zawierania umowy o pracę.
Początkowo ZUS zakwestionował fakt zawarcia umowy o pracę i w dalszym ciągu traktował ją jako umowę cywilnoprawną. Po odwołaniu się od decyzji i skierowaniu sprawy do sądu, udało się wykazać, że fakt zajścia w ciążę, w żaden sposób nie powinien odbierać kobiecie prawa do zawarcia umowy o pracę, jeśli rzeczywiście istnieje taka potrzeba. Sąd przychylił się do naszej argumentacji, co potwierdził wyrokiem z 3 listopada zmieniając decyzję ZUS i przywracając naszą klientkę do ubezpieczeń społecznych. Co to oznacza? Klientka otrzyma wyrównanie zasiłku chorobowego, macierzyńskiego i będzie otrzymywać dalej przysługujący jej zasiłek macierzyński za dalszy okres.
Sprawdź też

Podstawa wymiaru składek u przedsiębiorczej mamy. Wygrana w (...)
Historia jakich ostatnimi czasu wiele. Przedsiębiorcza kobieta zakłada działalność gospodarczą w roku 2014 opłacając składki od najniższej podstawy. Następnie, w jednym miesiącu (...)

Wygrane sprawy o pozorność zatrudnienia a subwencja PFR
Jakiś czas temu pisałam o nowej fali postepowań wszczynanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w stosunku do osób, które skorzystały z tarczy antykryzysowej (...)

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS? [gotowy wzór]
Witaj! Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom przygotowałam dla Ciebie wzór odwołania od decyzji ZUS wraz z omówieniem. Pozwoli Ci to na samodzielne przygotowanie (...)