Publikacje

02 lis 2021

[wygrana sprawa] Czy warto składać apelację w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych? Postępowanie o podleganie ubezpieczeniom osoby współpracującej

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Skontaktuj się ze mną

Często słyszę takie pytania od klientów, którzy zgłaszają się do mnie z negatywnym wyrokiem w ręku. Bo właściwie co takiego innego mogą wskazać w postępowaniu odwoławczym czego to nie wskazywali wcześniej?

W pierwszej mierze należy pamiętać, że postępowanie apelacyjne rządzi się innymi prawami. Zatem odpowiedź na postawione pytanie jest uzależniona od konkretnego rodzaju sprawy, oraz tego w jaki sposób sąd I instancji przeprowadził postępowanie. Co do zasady, nie możemy wnosić o dopuszczenie oraz przeprowadzenie dowodów, których to nie przedstawiliśmy sądowi pierwszej instancji. Co do zasady, bowiem istnieją w tym zakresie wyjątki.

Jakiś czas temu zgłosił się do Kancelarii klient, który od 2016 r. zatrudniał u siebie żonę jako osobę współpracującą. ZUS zakwestionował, że żona klienta faktycznie powinna być zgłoszona do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych oraz dobrowolnego chorobowego, bowiem w ocenie organu czynności przez nią wykonywane stanowiły zwykłą pomoc mężowi, a nie stałą, systematyczną współpracę. Co więcej, dość długo korzystała z zasiłków chorobowych, a następnie z zasiłku macierzyńskiego, a zatem nie mogła pomagać w takim wymiarze mężowi w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej aby zakwalifikować ją jako osobę współpracującą.

Postępowanie przed sądem I instancji klienci przegrali. Konsekwencją uprawomocnienia się wyroku, bądź przegrania sprawy również przed Sądem Apelacyjnym byłoby oddanie wszelkich pobranych świadczeń jakie żona klienta otrzymała od ZUS od 2016 r. W sprawie złożyliśmy apelację wskazując dlaczego Sąd Okręgowy błędnie ocenił zebrany w sprawie materiał dowodowy. Złożyliśmy również wniosek o przeprowadzenie nowych dowodów, w tym o przesłuchanie świadka. Sąd Apelacyjny uwzględnił nasz wniosek, przeprowadził dowód z przesłuchania świadka i uwzględnił apelację.

Co więcej, Klientka otrzyma zaległe, a wstrzymane jej z tytułu wszczętego postępowania zasiłki. Nie będzie również do zobowiązania pobranych zasiłków chorobowych oraz macierzyńskiego za zakwestionowany przez organ rentowy okres.

Jeśli jesteście Państwo w podobnej sytuacji i nie wiecie czy warto składać apelację od niekorzystnego wyroku, zapraszamy do kontaktu. Indywidualna analiza każdej sprawy pozwoli podjąć najlepszą dla Państwa decyzję.

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Wypełnij formularz i skontaktuj się ze mną. Pomogę Tobie w sprawach związanych z ZUS.