Co zrobić, gdy ZUS wstrzymuje wypłatę chorobowego?

Warunki ubiegania się o zasiłek chorobowy – osoba fizyczna, nie prowadząca działalności gospodarczej
O zasiłek chorobowy może ubiegać się każdy, ale należy spełnić określone warunki. Jednym z nich jest okres wyczekiwania – czas, który musi upłynąć od przystąpienia do ubezpieczenia chorobowego. Prawo do świadczenia chorobowego, w przypadku składki obowiązkowej uzyskasz po 30 dniach, przystępując dobrowolnie po 90 dniach.
W sytuacjach wyjątkowych, jakimi są ciąża, choroba będąca wynikiem wypadku w pracy, czy choroba będąca wynikiem wypadku w drodze do pracy, zasiłek należy Ci się niezależenie od tego, jak długo podlegasz ubezpieczeniu. Nie musisz spełniać kryterium czasowego.
Nie obejdzie się również bez przygotowania kompletu dokumentów, które uprawnią Cię do zasiłku. Mowa tu o zaświadczeniu o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby, zaświadczeniu lekarskim oraz zaświadczeniu płatnika składek.
Warunki ubiegania się o zasiłek chorobowy – działalność gospodarcza
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, podstawowym warunkiem dla uzyskania zasiłku chorobowego jest terminowe oraz w prawidłowej wysokości opłacanie składki chorobowej do 10. dnia każdego miesiąca (w przypadku osób opłacających składki wyłącznie za siebie) lub do 15. dnia miesiąca (w przypadku osób będących również płatnikami dla innych osób).
Składka jest dobrowolna i wynosi 2,45% podstawy wymiaru, która jest tożsama z podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Istotne jest tu również kryterium czasowe. Przedsiębiorca zyskuje prawo do zasiłku po upływie 90 dni.
WAŻNE!
Oznacza to, iż jednokrotne opłacenie składki chorobowej nie daje automatycznie prawa do zasiłku chorobowego. Osoba prowadząca działalność gospodarczą musi być ubezpieczona nieprzerwanie przez okres co najmniej 90 dni, aby nabyć prawo do zasiłku.
Kontrola ZUS na chorobowym
Spełniając warunki, które potwierdzają możliwość podjęcia chorobowego, musisz mieć na uwadze, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma prawo zweryfikować zasadność wystawionego zwolnienia. Pracownik ZUS może to zrobić z własnej inicjatywy lub na wniosek pracodawcy. O uprawnieniach pracownika przeprowadzającego kontrolę stanowi rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (.
Przebywając na tzw. chorobowym, nie możesz podejmować działalności zarobkowej – mówi o tym ustawa o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU19990600636). Konsekwencją podjęcia pracy zarobkowej podczas zwolnienia, może być utrata zasiłku za cały okres wskazany na zaświadczeniu lekarskim! To jednak nie koniec, pracodawca również może wyciągnąć konsekwencje wobec Ciebie np. zwolnienie w trybie dyscyplinarnym.
Kontrola ZUS dociera również do przedsiębiorców. W tej sytuacji jednak kontrola nie może zostać przeprowadzona bez wcześniejszego zawiadomienia. Kontrola nie powinna się rozpocząć wcześniej niż 7 dni po dostarczeniu zawiadomienia do płatnika i nie później niż 30 dni od dnia otrzymania doręczenia. Jeśli upłynie więcej czasu, ZUS będzie musiał wysłać ponownie zawiadomienie. W zawiadomieniu organ musi wskazać takie informacje jak kto będzie przeprowadzał kontrolę, kiedy będzie przeprowadzona kontrola, zakres kontroli oraz okres, za który należy przygotować dokumenty.
Odwołanie od decyzji ZUS
Prawidłowo sporządzone odwołanie może zagwarantować Ci sprawne przeprowadzanie postepowania i znacznie zwiększyć szanse na sukces w konfrontacji z ZUSem. Nie każde bowiem wykonywanie pracy, pozbawia Cię prawa do zasiłku. W przypadku, gdy próbujesz odwołanie przygotować samodzielnie, a pojawią się w nim braki formalne, spowoduje to wydłużenie czasu na jego rozpatrzenie, a ty wciąż możesz być zablokowany finansowo.
Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu profesjonalnego odwołania, oraz wsparcia i przeprowadzenia postępowania przed Sądem, skontaktuj się z nami telefonicznie (505 230 864), lub e-mailem (kancelaria@joanna-kawecka.pl. Postaw na doświadczenie i jakość, które są kluczem do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.
Przeczytaj, również artykuł o odwołaniu świadczeń ZUS dla kobiety w ciąży: https://joanna-kawecka.pl/odmowa-wyplaty-swiadczen-z-zus-sukces-dla-naszej-klientki/

Joanna Kawecka
Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.