ZUS coraz częściej sprawdza umowy zlecenia. Czy da się uniknąć sądu?

Niejednokrotnie pisałam, że dobrze poprowadzone postępowanie wyjaśniające pozwoli uniknąć długich postępowań sądowych. Zgłosiła się do mnie kolejna Klientka, której ZUS zakwestionował umowę zlecenie z uwagi na otrzymywane przez nią wysokie zarobki oraz złożony wniosek o wypłatę świadczeń związanych z macierzyństwem.
ZUS umorzył postępowanie, co oznacza, że sprawa nie zostanie skierowana do sądu. Umorzeń na tym etapie w zakresie umów zlecenie uzyskaliśmy z Klientami tylko od początku lipca już kilkadziesiąt.

Jaka jest różnica pomiędzy umową zlecenie, a umową o pracę?
Umowa o pracę uregulowana jest w Kodeksie pracy, a jej definicja znajduje się w przepisie art. 22 Kodeksu pracy:
„Przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.”
Przepis powyższy definiuje tzw. „reżim pracowniczy”. Do uznania, że w danych okolicznościach występuje stosunek pracy wszystkie powyżej wskazane przesłanki muszą zostać spełnione, czyli: pracownik wykonuje określoną pracę na rzecz pracodawcy, pod jego kierownictwem, pod jego nadzorem, w czasie oraz miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, za odpowiednim wynagrodzeniem. Na gruncie ubezpieczeń społecznych, pracownik podlega z tego tytułu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym (rentowym, emerytalnemu, wypadkowemu i chorobowemu).
Umowa zlecenie natomiast określona jest przepisach Kodeksu cywilnego, a konkretniej reguluje ją przepis art. 734 Kodeksu pracy i następne:
„Przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie”.
Warto w tym miejscu wskazać, że nie tylko umowy o pracę stanowią przedmiot kontroli ZUS ale coraz częściej umowy zlecenie (w szczególności jeśli Płatnik składek korzystał z subwencji z Polskiego Funduszu Rozwoju w związku z ogłoszonym stanem pandemii, bądź jeśli w związku z zawartą umową cywilnoprawną Ubezpieczony występuje o przyznanie mu świadczeń).
Jeśli zatem otrzymaliście Państwo zawiadomienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego z tytułu umowy zlecenia zgłoszenie się do profesjonalisty już na tym etapie może pozwolić zaoszczędzić miesięcy a nawet lat w sądzie.
Sprawdź też

Wygrana sprawa z ZUS. Czy trzeba zwracać tzw. (...)
W pierwszej mierze musisz wiedzieć, że kosiniakowe to tzw. świadczenie rodzicielskie, którego celem jest wsparcie tych rodziców, którzy nie są uprawnieni do (...)

Wygrana sprawa. Czy uzyskiwanie premii uznaniowej w wysokości (...)
Takie wiadomości cieszą najbardziej! W zeszłym tygodniu Sąd Okręgowy w Bydgoszczy wydał wyrok, który pokazuje, że zarobki oceniane jako wysokie, osiągane stosunkowo (...)

[wygrana sprawa] Czy warto składać apelację w sprawach (...)
Często słyszę takie pytania od klientów, którzy zgłaszają się do mnie z negatywnym wyrokiem w ręku. Bo właściwie co takiego innego mogą (...)