Publikacje

18 Lut 2021

Nowa fala kontroli ZUS na przedsiębiorców, którzy korzystali z tarczy. Sprawdź czy masz się czego obawiać.

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Skontaktuj się ze mną

Stan pandemii wymusił nowe, niekoniecznie korzystne dla wszystkich przedsiębiorców rozwiązania pomocowe. Jednym z instrumentów służącym złagodzeniu negatywnych skutków pandemii na obecną sytuację ekonomiczną jest dofinansowanie z tytułu spadku obrotów gospodarczych, z przeznaczeniem na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne. Instrument ten został zawarty w przepisie art. 15zzb ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Dofinansowanie, o którym mowa dotyczy osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę nakładczą lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo które wykonują pracę zarobkową na podstawie innej niż stosunek pracy na rzecz pracodawcy będącego rolniczą spółdzielnią produkcyjną lub inną spółdzielnią zajmującą się produkcją rolną, jeżeli z tego tytułu podlega obowiązkowi ubezpieczeń: emerytalnemu i rentowemu, z wyjątkiem pomocy domowej zatrudnionej przez osobę fizyczną. W wyniku powyższego, wielu przedsiębiorców zaczęło zawierać szereg umów zlecenia.

Co na to organ?

Z uwagi na powołany wyżej przepis, wielu przedsiębiorców zaczęło zawierać szereg umów zlecenie. Zdecydowana większość jaka zwróciła się w ostatnim czasie o pomoc do Kancelarii miała już wszczęte postepowania przez organ dotyczące ustalenia podlegania ubezpieczeniom zleceniobiorców z tytułu umowy zlecenie. W wielu przypadkach organ wszczynał kontrolę bowiem płatnicy składek zgłaszali zleceniobiorców po ustawowym terminie. W wielu firmach termin ten wynosił nawet kilka miesięcy. Organ zatem wszczyna kontrole i wydaje masowo decyzje dotyczące niepodlegania zleceniobiorców z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (czasem i dobrowolnego chorobowego, jeśli zleceniobiorca został zgłoszony).

Co negatywna decyzja oznacza dla płatnika składek?

Prawomocna negatywna decyzja organu rentowego oznacza, że płatnik będzie musiał zwrócić otrzymane dofinansowanie, które to przecież przeznaczał na wynagrodzenia dla zleceniobiorców. Czy zatem organ ma rację, że zgłoszenie zleceniobiorcy po terminie skutkuje wydaniem negatywnej decyzji? Absolutnie nie, bowiem zgłoszenie po terminie stanowi o zaniechaniu przedsiębiorcy natomiast nie wpływa na fakt tego, czy zlecenie było faktycznie przez zleceniobiorcę wykonywane.

W przypadku zatem uzyskania stosownego dofinansowania oraz otrzymania negatywnej decyzji od organu w zakresie wykluczenia z ubezpieczeń społecznych zleceniobiorcy, należy bezwzględnie złożyć stosowne odwołanie, aby uniknąć skutków w postaci zwrotu otrzymanego dofinansowania.

Jeśli ZUS wszczął w Twojej firmie postepowanie wyjaśniające, zapraszamy do kontaktu, ponieważ profesjonalne wsparcie doświadczonego prawnika ma kluczowe znaczenie dla powodzenia i wyników całego postępowania.

 

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Wypełnij formularz i skontaktuj się ze mną. Pomogę Tobie w sprawach związanych z ZUS.