Publikacje

05 maj 2022

Jak napisać odwołanie od decyzji ZUS? [gotowy wzór]

odwołanie od decyzji zus

Witaj!

Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom przygotowałam dla Ciebie wzór odwołania od decyzji ZUS wraz z omówieniem. Pozwoli Ci to na samodzielne przygotowanie odwołania. Pamiętaj, że odwołanie zwolnione jest z opłat. Jeśli zatem otrzymałeś decyzję, z którą się nie zgadzasz warto zastanowić się nad złożeniem odwołania i obronę swoich praw.

Pamiętaj również, że w zależności od sprawy przebieg postępowania jest inny. Poniżej proponuję uniwersalny wzór, który możesz wykorzystać lub ewentualnie zmodyfikować pod swoją sprawę.

W pierwszej mierze pamiętaj o terminie do jego złożenia. Każda decyzja powinna zawierać na samym końcu pouczenie, z którego dowiesz się gdzie oraz w jakim terminie złożyć odwołanie. Przekroczenie terminu może co do zasady prowadzić do odrzucenia odwołania przez Sąd i zablokowania Ci szansy na obronę swoich praw.

Co ważne, należy również pamiętać, że odwołanie kieruje się do właściwego Sądu za pośrednictwem organu rentowego czyli oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał decyzję. Zatem w piśmie wskazuję Sąd (jak poniżej w przykładzie) ale adresujemy kopertę z odwołaniem na adres danego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pobierz darmowy wzór odwołania od decyzji ZUS

Chcąc otrzymać darmowy wzór odwołania od decyzji ZUS, uzupełnij poniższy formularz, a automatycznie wyślemy go w edytowalnym formacie .docx (Word) na podaną skrzynkę mailową. PAMIĘTAJ! Przed wydrukowaniem i wysłaniem pisma koniecznie usuń wszystkie instrukcje i informacje dopisane kursywą.


  O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

  Odwołanie możesz złożyć bądź na biurze podawczym oddziału ZUS, który wydał decyzję którą skarżysz. W takim wypadku zadbaj o to aby na egzemplarzu przeznaczonym dla Ciebie osoba przyjmująca pismo podbiła stosowną pieczątkę, opatrzyła datą oraz podpisem. Możesz również wysłać ją za pośrednictwem Poczty Polskiej. Pamiętaj, że do zachowania terminu liczy się data nadania na poczcie a nie data wpływu odwołania do ZUS.

  Pamiętaj również, że w przypadku gdy otrzymasz orzeczenie lekarza orzecznika najpierw musisz złożyć sprzeciw do orzeczenia, a nie odwołanie! W innym wypadku pozbawisz się możliwości skorzystania z drogi sądowej.

  Jeśli jednak uznasz, że potrzebujesz fachowej pomocy w sporządzeniu odwołania oraz poprowadzenia postępowania zapraszam Cię do kontaktu!

  T: 505 230 864
  M: kancelaria@joanna-kawecka.pl

  Sprawdź też