Publikacje

05 mar 2022

[wygrana sprawa] Świadczenie pracy przez miesiąc, a następnie skorzystanie ze świadczeń związanych z macierzyństwem. Czy zawsze sprawa kończy się przed Sądem?

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Skontaktuj się ze mną

Pisaliśmy już na blogu wielokrotnie o tym, że wszczęcie postępowania wyjaśniającego nie oznacza, że decyzja wydana przez organ będzie automatycznie negatywna. Dobrze poprowadzone postępowanie wyjaśniające zdecydowanie zwiększa szansę, że ZUS uzna tytuł do ubezpieczeń i wypłaci wszelkie świadczenia.

Często się natomiast zdarza, że klient trafia do mnie z wydaną już decyzją negatywną w ręku. Co wówczas?

Wówczas analizuję sprawę, zapraszam na spotkanie, na którym omawiamy stan faktyczny sprawy oraz wysyłam klientowi listę dowodów jakie będą potrzebne do poprowadzenia sprawy. W przypadku decyzji dotyczących podlegania ubezpieczeniom bądź podstawy wymiaru składek, na odwołanie mamy miesiąc (nie 30 dni jak czasem podpowiada nam internet!) od dnia jej doręczenia. Odwołanie składamy do właściwego Sądu za pośrednictwem ZUS, który wydał decyzję.

Co może zrobić w takim przypadku ZUS?

ZUS po otrzymaniu naszego odwołania powinien ponownie zweryfikować sprawę. Jeśli uzna, że podtrzymuje swoją decyzję wówczas kieruje sprawę do właściwego Sądu wraz z pisemnym stanowiskiem, z jakich przyczyn ZUS nie uznał odwołania za wiarygodne. Termin w takim przypadku na przekazanie sprawy do Sądu przez ZUS wynosi 30 dni.

Niemniej jednak, zdarzają się sytuacje, że ZUS stwierdza, że odwołanie jest słuszne i w takim wypadku zmienia lub uchyla decyzję niezwłocznie, ale nie później niż w terminie 30 dni od dnia wniesienia odwołania i umarza postępowanie wyjaśniające.

Co to oznacza dla Ubezpieczonego?

To, że negatywna decyzja ZUS nie pozostaje w obrocie prawnym – czyli w takim wypadku, że Ubezpieczony podlega ubezpieczeniom, a tym samym przysługują mu wszelkie świadczenia z tego tytułu. Przykładem powyższego jest ostatnia decyzja mojej klientki, która bez konieczności przeprowadzenia wielomiesięcznego postępowania sądowego otrzyma należny jej zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński.

Jeśli Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje negatywne decyzje w sytuacji kiedy czekają Państwo na wypłatę świadczeń z tytułu macierzyństwa, zapraszamy do kontaktu.

Joanna Kawecka

Radca Prawny. Specjalistka ubezpieczeń społecznych.

Wypełnij formularz i skontaktuj się ze mną. Pomogę Tobie w sprawach związanych z ZUS.